A medgyesi református gyülekezeti diakónia 2013-2022 között,Székely Anna-Eli diakónus írása
A medgyesi református gyülekezeti diakónia jelszava a Galata 6,2-ben található:
”Egymás terhét hordozzátok és úgy töltsétek be a Krisztus törvényét.”
Ma, amikor felidézzük az eddig megtett útnak a történetét, erős érzelmi kötődést érzünk az együttvégzett szolgálatért. Ezért, ez az út, amit bejártunk eddig „ a mi diakóniánk”-ról , lelkünk, kezünk munkájáról szól. Alapja a szeretetből fakadó, irgalmas cselekvés és a hitre jutott ember hálaáldozata. Idén a tizedik diakóniai évet keztük el a medgyesi református gyülekezetben, a diakóniai lelkület nagyon sokat épült a hívekben. A diakóniai közösséggé való érés egy hosszú folyamat, amelyben figyelni kell a fokozatosságra is. A diakónia támogatása lehetőség minden keresztyén ember számára. Mi az amink van, hogy ne Istentől kaptuk volna?
A mi diakóniánk anyagi erőforrásainak előteremtésében többnyire magára számít, saját maga teremti meg a segítő szolgálat fenntartásához való feltételeket. Szolgálatilag a gyülekezetben egy igazi kohéziós erőt hozott létre.
A medgyesi református gyülekezeti szeretetszolgálat elképzelhetetlen lett volna Isten Lelkének a munkálkodása , a bibliai tanítás befogadása, a kölcsönös támogatás és egyetértés, a helyes kommunikáció és szorgalom, a szeretet és tisztelet kinyilvánítása, az együttérzés és önzetlenségből fakadó adakozás nélkül.
A mi medgyesi diakóniánk a bibliai tanítás komolyanvételén alapszik, mely szerint Krisztus szolgálni jött közénk. Krisztus megkönyörült rajtunk. Ezért, Isten minket is elhív a könyörület gyakorlására alázatban. Felkínálja a megújulás lehetőségét, miközben a megújult emberi életeken át építi az Ő Országát közöttünk. A gyülekezet az a hely, ahol Isten a híveket toborozza az Ő Országa számára. A gyülekezet problémáinak a feltérképezése rendjén derült fény arra, hogy Medgyesen a magányosság, az elhanyagolt testi-lelki szükséglet, a gyász, a templomhoz kötődő igények elhanyagolása okozza a hívekben a lelki szenvedést. Ezeket szem előtt tartva válaszként törődési formákat dolgoztunk ki, azokat fektettük gyakorlatba.
A törődés alapja nálunk Isten igéje.Erre mutattunk rá kezdettől fogva. Utána, a kapcsolatok kiépítését munkáltuk. Ezután, csoportot hoztunk létre, ahova az idősek tartozhattak. Közben járóbetegek, fogyatékkal élők szükségleteit karoltuk fel és beszereztük az orvosi támogatást vagy közlekedést elősegítő eszközöket. Ezeken túl, a hit és személyiségfejlesztő szolgálatokban részesítettük őket.
A mi diakóniánkban az érintett hívek pásztorálpszichológiai, mentálhigiénés segítő beszélgetésben, gyászfeldolgozó támogatásban részesültek. Rohanó, magányos világunk hétköznapjai során számtalan terhet cipelünk. A segítő beszélgetések során lehetőség adódik a terhek, a nehézségek, a fájdalom kifejezésére és ez a folyamat a változás felé vezető út fontos lépése.
A pásztorálpszichológia és a mentálhigiéné a lelki egészségünk védelmének is egyik nagyon fontos területe és eszköze. Több ezer látogatást végeztünk az évek során a betegek, a fogyatékkal élők otthonában vagy a helyi korházban. A koronavírus járvány ideje alatt, krízis helyzetben alkult ki a telefonos segítő beszélgetések menete is, amely igen hasznos szolgálatnak bizonyult.
A krízishelyzetbe került egyénnel gyakran megjelenhet a tudati beszűkülés, a kétségbeesés, a reménytelenség, a kilátástalanság érzése, a bűntudat, a bezárkózás stb. Nagy szükség van ilyen esetekben az empátiára, a türelemre, az asszertív kommunikációra, az együttgondolkodásra. Ilyenkor a segítő kapocsként van jelen a személy fájdalmas belső világa és a külső realitás között. A jó Isten mindig megsegít, Ő kegyelmes és irgalmas mihozzánk! Isten mindig jelen van az emberi életünkben, csak meglátni kell Őt. Ő feltétel nélküli szeretettel vesz körül minket és ránkbíz feladatokat, sokszor döntés elé állít.
Ezekután, a létrehozott külön csoportokba betagolódva a támogatott hívek csoportos tevékenységekbe vonódhattak be. Velük rendszeresen személyes vagy telefonos kapcsolatban voltunk. Eközben azt tapasztaltuk, hogy a támogatásnak köszönhetően adakozó szemléletükben erősebbek lettek.
A mi diakóniánk végső soron a problémákkal küszködő híveknek az egyházi kapcsolatait is erősebbé tették, mivel prédikációkat, leveleket és képeslapokat küldtünk meg nekik. Több csoportot hoztunk létre a gyülekezeti szeretetszolgálat keretei között, hogy a rászorultságnak a különböző szintjeit, megfelelő eszközökkel tudjuk megtámogatni.
A következő csoportok működnek a gyülekezetünkben: Idősek csoportja, Önkéntesek csoportja, Nőszövetség, a Lídia-kör(alkotóműhely a gyülekezeti diakónia támogatásáért), Édesanyák köre, Gyermekek csoportja(hit és személyiségfejlesztő programokkal). Csoportok összefogásával, évente többször szervezünk diakóniai bazárt a gyülekezet területén vagy azon kivül, a bevett összegekből évente többször készítünk szeretetcsomagokat időseknek, fogyatékkal élőknek vagy gyermekeknek. Minden évben megszervezzük a Szeretethíd programot, amikor minden korosztályt igyekszünk bevonni.
Mert ,,a gyülekezet a diakóniában éli ki a lényegét alkotó szeretetközösség jellegét’’( dr.Joó Sándor)
Mindenért Istennek legyen dicsőség! (2022.szeptember 26 , Medgyes)