A Kárpátalján lévő Csongori Református Gyülekezet több színtéren végez szolgálatot, gondoskodva, támogatva a szükségben élőket.
Hadar András diakónus testvér beszámolt arról, hogy elsősorban olyan hátrányos helyzetű gyerekek felzárkóztatásával foglalkozik, akiknek nincs meg a megfelelő családi háttér ahhoz, hogy egészséges lelki és testi fejlődésük legyen. Továbbá olyan családok életében segít, akik nyitottak arra, hogy önellátóak legyenek, viszont jelenlegi életkörülményeik ezt nem teszik lehetővé. Ezt a szolgálatot már 10. éve végzi a gyülekezet támogatásával.
Az árva és félárva gyerekek számára NILD készségfejlesztő foglalkozást, logopédiai és készségfejlesztő tornát, kutyás terápiát tartanak. A hátrányos helyzetű gyerekeknek kirándulásokat, táboroztatásokat szerveznek. Idén négy alkalommal is vitték táborba a gyerekeket.
Önfenntartó család programban segítenek a családoknak az önellátáshoz szükséges ismeretek elsajátításában, valamint élelem, tűzifa bevásárlásban támogatást kapnak. Különböző adminisztratív jellegű támogatás szükség szerint -útlevelek, személyigazolványok, egyszerűsített honosítás, fordítások, hitelesítések költségeinek finanszírozása, hogy átjuthassanak a határon, és új életet kezdhessenek- ezek mind beletartoznak a szolgálatot végzők feladataiba.
Nem csupán a családok és fiatalok anyagi helyzetének javítása a cél. A gyerekek és a fiatalok esetében elsőszámú szempont, hogy személyes kapcsolatot alakítsanak ki velük, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a szükséges lelkigondozói munkát egy közvetlenebb, nyitottabb kapcsolatban végezhesse a szolgálatot végző diakónus testvér. Lényeges szempontja ennek a segítségnyújtásnak az életre, valamint a munkára való nevelés. Ezt a gyakorlatban közös tanulással, munkával és terápiás foglalkozásokkal oldják meg.
A 18. évet betöltött fiatalok segítésében sokat jelent, hogy az ÖDE (önkéntes diakóniai év) szívesen fogadja őket, és olyan légkörben tapasztalhatják meg és később kamatoztathatják megszerzett ismereteiket és tapasztalataikat, ami a lelki életüket is pozitívan formálja.
Jelenleg 5 fiatal lakik Budapesten a gyülekezetből- akik hátrányos helyzetből érkeznek – akiknek, abban segítettek, hogy önálló életet kezdhessenek.
A Missziós Egyesület támogatása által a háború kitörése óta szeretetkonyhát is üzemeltetnek. Napi rendszerességgel főznek a rászoruló családok, idősek, betegek részére, ami csak egy szelete a szolgálatnak. A diakónus, aki viszi az ételt látja, hogy mire van szükség, miben szenvednek hiányt és ezáltal hatékonyabban tudnak jelen lenni és segíteni.