6. Az apa-kép hatása párbeszédünkre
(A címre kattintva meghallgatható a rádióműsor)
Mai adásunkban a “Hiszek egy Istenben, egy Mindenható Atyában” kifejezést vizsgáljuk meg. Hogyan lehet az Istent jellemezni, leginkább közelférhetővé tenni az emberek számára?
Mindenható Atya- ez a legfontosabb jellemvonása. Nem egy távoli, haragvó Istenség, hanem egy atya, aki kizárólagosságában tud mellénk rendelődni, önmagával, önmaga apai jelentőségével újból és újból megajándékoz bennünket.
Az apa kép a stabil kiegyensúlyozó pontja a családi rendszernek. Jelentősége akkora, mint a hajó kormánykerekének, amely a kormányos segítségével korrektúrát végez.
Pozitív stabilizáló, kiegyensúlyozó szerepet felvállaló hatást képvisel a családi rendszerben.
Isten apaként akar gondoskodni rólunk és közel lépni hozzánk.
Mi ennek a jelentősége a mi párbeszédeinkben? A nevelésben is megfigyelhető, hogy azok a gyerekek, akik bizonytalan háttérből származnak telve vannak agresszivitással, bizonytalansággal. Azok, akik egy biztos családi háttérből jönnek, stabil apa-képpel rendelkeznek, belülről is stabilabban állnak hozzá a világ eseményeihez, kihívásaihoz.
Milyen apánk volt, van és én milyen apa vagyok, hogyan éltem meg a saját viszonyom az apámmal? A Mindenhatót ismerjük- e, mint, a mi gondviselő apánkat, még ha a saját földi apánk elhagyott is?
Belülről bizonyosak lehetünk abban, hogy a Jóisten valóban apaként fordul felénk, és ha ez így van akkor gyermeki lelkülettel lehetünk jelen a saját párbeszédeinkben.
A pozitív apa képnek újjáteremtő, megtartó hatása van a párbeszédeinkre. Éljünk a lehetőséggel, ismerjük meg, sose felejtsük el, hogy a Mennyei Édes Atyánk mindig szeretetével fordul felénk, s ha ezt a szeretetet be akarjuk fogadni, meglátjuk, megtapasztaljuk, hogy mi magunk is képesek leszünk az Ő szeretetének óvó-védő, megújító gondolkodásmódját továbbadni saját párbeszédeinkben.